RECENZE: Elektronická střelecká sluchátka ISOtunes Sport Defy Slim Basic

Tato sluchátka i gelové náušníky lze zakoupit na eshopu PánLesa.cz.

Než se vydáte na střelnici, tak máte dvě možnosti. Spoléhat se na obyčejná, stokrát onošená putovní sluchátka, nebo si zážitek ze střelby posunout na ještě vyšší úroveň díky aktivní ochraně sluchu. Defy Slim Basic patři do pětičlenné rodiny střeleckých sluchátek od ISOtunes a je jejím nejlevnějším zástupcem. Díky cenovce 1890 Kč cílí na široké spektrum střelců, neboť pro drtivou většinu z nás jsou dva tisíce takovou psychologickou hranicí, kdy jsme ochotni nákup uskutečnit bez většího rozmýšlení. Já se nad touto volbou zamyslel, otestoval ji pro Vás a mám pro Vás zajímavý verdikt.

Nejprve specifikace seřazené dle mých priorit. Útlum 27 dB, hmotnost 289 gramů, pěnové náušníky, udávaná výdrž 300 hodin na dvě AAA baterie, odolnost proti potu a prachu, AUX vstup a mikrofon, který je v tomto případě pouze pro správné fungování technologie Tactical Sound Control™, nikoliv pro uskutečňování telefonních hovorů.

Osvědčená štíhlá konstrukce s matným tmavě zeleným povrchem doplněným o černé prvky. Levé sluchátko nese jediný ovládací prvek ve formě otáčivého kolečka, které po zapnutí a vypnutí vydá fyzický zvuk. Nastavitelná čelenka je na spodní straně polstrovaná a svrchní zase nese líbivě vytvarované prvky s logem firmy. Design hodnotím jako minimalistický, ale funkční.

Všechny modely Sport nesou dvě klíčové technologie. Tactical Sound Control™ a SafeMax™. První jmenovaná zesiluje okolní zvuk až osminásobně a reprodukuje ho do sluchátek. To je možné díky zmíněnému mikrofonu, který snímá prostor kolem střelce a Vy tak máte vždy povědomí o tom, co se děje kolem. A zvuk výstřelu? V praxi to funguje tak, že po zapnutí sluchátek a fyzickém cvaknutí je amplifikace 1:1. Následným otáčením se dostanete na až na zmíněných 8:1, kdy je již slyšet poměrně rušivý šum, a i běžně nezaregistrovatelné šustění Vašeho oblečení či dech. I na toto extrémní nastavení však sluchátka dokáží vytáhnout trumf. V moment výstřelu dokáží okamžitě zvukovou stopu utlumit na minimum. Připodobnit se to dá nejlépe tak, že v moment výstřelu Vám ještě někdo dodatečně nacpe ukazováčky do uší. Na sluchátka v této cenové hladině skvělý výkon. Druhá zmiňovaná technologie je spíše doplňkem té první a její jedinou funkcí je hlídání maximální úrovně hlasitosti ze sluchátek, která nikdy nepřekročí 85 decibelů.

Při prvním nasazení mi sluchátka přišla pohodlná, ale udělal jsem tu chybu, že hned záhy jsem klasické pěnové náušníky vyměnil za gelové. Ten rozdíl je skutečně gigantický. Ne nadarmo je tento materiál velmi oblíbený na plastických chirurgiích. Zážitek z nošení, a především komfort, tímto krokem znásobíte.

ISOtunes Sport Defy Slim Basic, PánLesa.cz, Pán Lesa ISOtunes Sport Defy Slim Basic, PánLesa.cz, Pán Lesa ISOtunes Sport Defy Slim Basic, gelový náušník, pěnový náušník, PánLesa.cz, Pán Lesa
Obr. 1: ISOtunes Sport Defy Slim Basic Obr. 2: ISOtunes Sport Defy Slim Basic Obr. 3: Gelový vs. pěnový náušník

 

Shrnutí:

ISOtunes Sport Defy Slim Basic jsou vynikající elektronická střelecká sluchátka, která nabízejí dostatečnou ochranu sluchu, pohodlí a výdrž za rozumnou cenu. Technologie Tactical Sound Control™ a SafeMax™, společně s odolností proti potu, vodě a prachu, činí tato sluchátka ideálním řešením pro střelce, kteří hledají optimální balanc mezi cenou a výkonem. I za cenu vyšší pořizovací ceny znovu doporučuji přikoupit gelové náušníky.

Lze těmto sluchátkům něco vyčíst? Přílišná jednoduchost. Nemožnost sluchátka bezdrátově připojit. Šum při vysoké amplifikaci. Horší přístup k bateriím, kdy při vysouvání krytky stojí v cestě kabel, ale to jsou detaily, které lze s touto cenovkou odpustit.

 

Autor: Filip Petráš